Med
Potravina přírodního sacharidového charakteru, složená převážně z glukózy, fruktózy, organických kyselin, enzymů a pevných částic zachycených při sběru sladkých šťáv květů rostlin (nektar), výměšků hmyzu na povrchu rostlin (medovice), nebo na živých částech rostlin včelami (Apis mellifera), které sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají dehydratovat a zrát v plástech.
Stručněji řečeno: sladká hmota, produkovaná včelami, z nektaru nebo medovice. Tvoří ji převážně ovocný cukr (fruktóza) a hroznový cukr (glukóza) a pouze méně než 10 % sacharózy (většinou pouze do 2 %). Včely posbírají nektar, medovici a jiné sladké šťávy, nechají je projít vlastním zažívacím ústrojím a uskladní v plástech, kde tato látka za vydatné pomoci mladých včelek, které s ní různě manipulují a upravují, postupně dozrává v med.
Co je medovice?
Sladká rostlinná šťáva ze sítkovic (vodivá pletiva rostlin), tvořící lepkavé povlaky, případně i kapky na listech a jiných částech rostliny. Producenti medovice (mšice, mery, puklice a křísové) nabodávají sítkovice, nasávají rostlinné šťávy, z nichž pro sebe oddělí dusíkaté látky a cukrové látky vypustí ven právě jako medovici. Včely jí sbírají především ráno, protože při vyšší teplotě během dne medovice zasychá.
Co je nektar?
Sladká šťáva vylučovaná tzv. nektáriemi čili speciálními žlázkami na rostlině. Včely sbírají nektar a v úle ho zahušťují, přidávají k němu svůj sekret hltanových žláz (mohli bychom snad i říci mateří kašičku) - a tak vzniká med. Nektar obsahuje různé cukry, nějaké minerální látky, pryskyřice a jen minimum látek dusíkatých. Přítomny jsou i některé organické kyseliny a éterické oleje.
Druhy medů
Med květový - První jarní snůška z květů ovocných stromů, řepky a luk. Je snadno stravitelný díky obsahu jednoduchých cukrů - glukózy a fruktózy. Obsahuje pylová zrna různých rostlin, které obohacují med o významné přírodní látky s povzbuzujícími účinky - rostlinné hormony, éterické oleje, aromatické látky apod. Květový med je
Med medovicový - Jedná se o zpravidla tmavší med, což způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze dřevin. V porovnání s květovými medy osahuje více fruktózy ,dextrinů, flavonoidů ale hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků, prospívajících lidskému organizmu. Má charakteristickou, velmi lahodnou vůni a chuť, pro které jsou tyto medy velice oblíbené, žádané a ceněné.
Med květový - pastový - Je to vybraný květový med, převážně řepkový. Tyto medy jsou bohaté na látky bílkovinné povahy a řady vitamínů (B1, B2, B6, B12, C, E), které však často rychle krystalizují. Krystalizace je přirozenou vlastností medu - je zárukou jeho pravosti. Specifickou technologií zpracování (mícháním při procesu krystalizace) vzniká jemný krémový tzv. pastový (pastovaný) med, který vyniká lahodnou chutí, lehce se roztírá a nestéká z namazaných ploch.
Med obsahuje:
- 15-20% vody,
- 30-38% fruktózy (cukr hroznový),
- 26-33% glukózy (cukr ovocný),
- 1-10% sacharózy (cukr řepný, nejméně obsažen v květových medech vyjma akátového a čistcového),
- 1-10% vyšších cukrů,
- 0,1-1,0% minerálních látek (draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, síra, mangan, zinek, měď),
- 0,1-0,6% enzymů (glukózooxidáza, fosfatáza, invertáza, diastáza, kataláza),
- 0,1-0,5% organických kyselin (k.glukonová, k.citrónová, k.jablečná, k.jantarová, k.mravenčí, k.šťavelová a další),
- 0,1-0,5% aminokyselin (fenylalanin, prolin, alanin, valin, cystein, lysin a další),
- 0,1% vitamínů (B1, B2, B3, biotin, C, kys.pantotenová),
- hormonální látky (adrenalin, acetylcholin, noradrenalin, dopamin a látky z mateří kašičky),
- barviva (rutin, kverutin a jiné flavonoidy a antokyany),
- vonné látky (diacetyl, acetaldehyd, propionaldehyd a 50 dalších).
Přirozenou vlastností medu je krystalizace, kterou neztrácí svou hodnotu. V žádném případě není krystalizace na závadu! Naopak! Zkrystalizovaný med je známkou pravosti!! Pouze med, který byl přehřán na vyšší teplotu než 50 °C nikdy nevytvoří krystaly (jedinou výjimkou potvrzují pravidlo je akátový med, který dlouho nekrystalizuje).
Rychlost krystalizace závisí na mnoha různých faktorech, každý med proto krystalizuje jinou rychlostí. Jedním z významných faktorůovlivňujících krystalizaci je množství glukózy, která je více obsažena v medech květových, a proto dříve krystalizují. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu. Do původního tekutého stavu jej lze přivést postupným zahříváním ve vodní lázni do 45°C. Postavením do blízkosti tepelného zdroje (topení, trouba aj.) zkrystalovaný med změkne a lze jej pak pohodlně roztírat.
Med uskladňujeme v uzavřeném obalu (nejlépe skle) v suché tmavé místnosti, při teplotě teplotě do 15°C.
Použití
- Při virových onemocněních, zánětech horních cest dýchacích, teplotních stavech, nachlazeních atd.
- Při bolestech hlavy (hlavně po lehkém otřesu mozku) a u poruch spánku.
- Med obecně snižuje aktivitu gastrointestinálního (zažívacího) traktu, a proto se podává s hojností tekutin při vředových chorobách, virových postiženích slinivky břišní, katarálních průjmovitých onemocněních. Je tzv. zásadotvornou potravinou.
- Jako součást diety u rekonvalescentů po různých operacích.Pro rychlé vstřebání v organismu je významným doplňkem ve stresových situacích, u těžce pracujících jedinců, při vyčerpání a u extrémních zátěží jako např. u sportovců (gymnastika, zimní sporty, aj.).
- Jako sladidlo je v konkurenci s řepným cukrem podání medu pro organismus daleko výhodnější (i například místo cukru v tolik zneužívané černé kávě chutná také výtečně).
Med sám nese s sebou mnoho látek, které trávení sami usnadňují, a proto je velmi vhodné jeho podání po jídle - zejména tučném, protože usnadňuje trávení tuků. Říká se, že tuky hoří v ohni glycidů.
Ideální je podávat med pravidelně, bez výkyvů. Pro dospělého je dostačující 1polévková lžíce medu, při zvýšené námaze lze dávku i několikanásobně překročit. U dětí podáváme 2 až 3krát denně 1 kávovou lžičku medu.
Proč některé medy krystalizují?
Květové medy krystalizují zpravidla dříve než medy lesní. Krystalizace květových medů je způsobena většinou vyšším obsahem glukózy, která má specifickou vlastnost vytvářet krystaly. V lesních medech je většinou vyšší obsah fruktózy a dextrinů a tím mají nižší předpoklad ke krystalizaci a zůstávají delší dobu v tekutém stavu.
Krystalizace je přirozená vlastnost květových i lesních medů. Zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vlastnosti.
Takový med je možné rozehřát ve vodní lázni opatrně do 45°C. Pozor na přehřátí medu nad 50°C, tím by se zničily některé hodnotné látky, jejichž ztráta by měla negativní vliv na kvalitu medu.
V žádném případě není krystalizace na závadu! Naopak!
Zkrystalizovaný med je známkou pravosti!!!
Pouze med, který byl přehřán na vyšší teplotu než 50 °C je stále tekutý (jedinou výjimkou potvrzují pravidlo je akátový med, který nekrystalizuje). Standardně prodávám med zkrystalizovaný. Pokud si však přejete med tekutý, rád Vám jej šetrně rozehřeji v zařízení, které má termostat a není tedy možné překročit určitou tepelnou hranici.
Otázka: mladí a vnoučata se mne ptali, proč se jim ten med v čaji ale i ve studené vodě tak špatně rozpouští a má takovou voskovou konzistenci?
Možná bych se měl pozeptat jaký to byl med? Předpokládám ale nějaký zkrystalizovaný?
Nebo jiný zkrystalizovaný...
Ale v podstatě je to jedno. Medy díky vyššímu obsahu glukózy než fruktozy krystalizují (vyjma akátu, jedlové medovice apod). Také další polysacharidy v nektaru rostlin nebo výměšků mšic, mer a křísů obsažené krystalizují. Jejich velikost a tvar a tvrdost je velmi rozdílná a závisí na počasí, vlkosti medu (čím více sušiny, tím tvrdší med a tím kvalitnější) , stavu včelstva ...
Ale právě ona krystalizace je zárukou kvality, pravosti medu a je podstatou medu. Bohužel ale dnes lidé chtějí tekuté medy a na krystalky medu i těžko rozpustitelné se zapomíná... Přitom nejsou žádnou vadou ba naopak. V loňském roce (myšleno r. 2011) může být také příčinou těžko rozpustitelných krystalků i snůška tzv. melecitózního medu, která se vyskytuje jednou za několik let ve větší míře a překvapí i nás včelaře ... těžko se ten med i vytáčí atd...
Tedy závěr: med je velmi kvalitní i když má těžko rozpustitelné krystalky. Spíše kvalitnější než ten dlouho dlouho dlouho tekutý čí lehce krystalizující.
Co je to pastovaný med?
Pastovaný med je speciálně upravený produkt. Vzniká opakovaným mícháním. Tento pohyb řídí přirozenou krystalizaci medu a zmenšuje velikost krystalů. Výsledkem míchání je plnohodnotný med krémové konzistence. Proto se pastovému medu říká také krémový. Krémová konzistence medu se v průběhu času nemění. Pastový med je zpracováván bez zahřívání a bez jakýchkoliv přísad. Zachovává si všechny látky a je stejně hodnotný jako „tekutý“ med.
Proč včelí med cukernatí?
Je to dáno jejich složením a dříve či později to potká každý med. Rychlost cukernatění není vůbec znakem jakosti a i zcukernatělé jsou stále stejně kvalitní. Pokud Vám vadí v ztuhlé formě a rádi byste opět měli med tekutý, lze jej v otevřené sklenici pozvolným zahříváním ve vodní lázni opět roztavit. Teplota může být maximálně do 45 stupňů celsia. Pozor, přehřátím medu nad 50 stupňů je ohorožena jeho kvalita.
Jak med uskladnit?
Vzhledem k přirozeně vysokému obsahu cukrů má med samokonzervační účinky (i proto se používá místo cukru ke konzervaci). I přes to je nutné, aby byl uskladněn vždy v dobře uzavřeném obalu (sklo, keramika).
zobrazit více